Bekalelu

Z Altaron Wiki

Bekalelu jest niewielkim miasteczkiem położonym na północny zachód od Neolithu. Gospoda urządzona w kadłubie statku, ogromny maszt na środku osady i stary zamek - na pierwszy rzut oka to wszystko co możemy tam spotkać ale czy aby na pewno?

Mapabeka.png


Niegdyś głównym źródłem zarobku tamtejszych mieszkańców była świetnie prosperująca kopalnia Henrykowska, założona przez barona Henryka Bekalelu. Za jego panowania populacja znacznie zmalała - o ponad jedną trzecią ludności. Większość źródeł historycznych tłumaczy to śmiertelną zarazą, jaka rozwinęła się wśród mieszkańców Bekalelu, jednak niektórzy przypisują to rzekomo okrutnym rządom władcy, nazywając go kamiennosercym. Mimo tak niesprzyjających warunków kopalnia prosperowała znakomicie - sam baron Henryk planował dynamiczne zwiększenie wydobycia, jednak umarł tragicznie badając nowo wydrążone tunele kopalni, gdy znienacka jeden z nich zapadł się powodując zawalenie ponad połowy szybów. Kopalnia jednak działała aż do wyczerpania złóż, a po jej zamknięciu ludność straciła główne źródło dochodów. Od tego czasu Bekalelu znane jest jako wioska rybaków. Pogłoski głoszą, że gdzieś z głębi kopalni nocami dochodzą jęki nieszczęsnego barona, który przechadza się tunelami w poszukiwaniu wyjścia ze swego wiecznego grobowca, inni przypisują dziwne dźwięki nieznanym potworom głębin ziemi, a sceptycy sądzą, że to po prostu wiatr - mało kto ma jednak odwagę aby zejść do kopalni i poznać prawdę.

Nieznany jest los obecnego pana tych ziem - Ryszarda. Jak wspomina Ignacy - zniknął on i jak dotąd nikt nie wie gdzie jest. Może wyruszył walczyć z najeźdźcą? Może postanowił sprawdzić tajemnice dziwnych odgłosów z kopalni? Odkrywco, ruszaj do Bekalelu i poznaj tajemnice tego miejsca!

Mapabeka2.png


Mapa Bekalelu: P - położenie NPC Leopold, który oferuje Nam podróż do Bekalelu po uiszczeniu odpowiedniej opłaty. Jeżeli się Nam spieszy, możemy o każdej porze dnia jechać karawaną za 230 miedziaków. Przychodząc do Leopolda o godzinie 3, 6, 9, 12, 15, 18 i 21 zostaniemy przewiezieni do Bekalelu za 150 miedziaków.
A - Droga do sklepu alchemicznego i sklepu z amunicją. NPC Barbarossa, NPC Eliza.
B - Droga do karczmy "Po Drodze". NPC Cyryl. Przy wejściu na most odnajdziemy NPC Sonia, która pod hasłem "Szacunek" powierzy nam misje do wykonania
D - Depozyt/bank. NPC Julia.
K - Karczma "Pod Złamanym Sterem". NPC Zenobiusz, NPC Dawid.
N - Sklep z narzędziami/punkt pocztowy. NPC Rudawiec.
P - Przewoźnik Dionizy.
S - Szpital. NPC Hugo.
Ś - Świątynia.
Z - Droga do zamku baronów Bekalelu. NPC Ignacy.

Handlarze i ważniejsi NPC w Bekalelu:

WSZYSTKIE POZYCJE NPC ZOSTAŁY ZAZNACZONE NA MAPIE WE WCZEŚNIEJSZYM ROZDZIALE

Eliza: Prowadzi sklep alchemiczny.
Oferuje:
mikstury leczące, mikstury uzdrowiciela, mikstury wyzdrowienia, antidota, mikstury many, mikstury mocy, mikstury maga, fiolki, kolby, butle, zlewki, bukowe liście, uncje siarki, stokrotki, bazylie pospolite, skalniaki rdzawe, rumianki pospolite, garście liści, paprocie.
Kupuje:
flakoniki, buteleczki, fiolki, kolby, butle, zlewki, żółte róże, czerwone róże, koźlarze, muchomorki, rozgwiazdy.

Barbarossa: Prowadzi sklep z amunicją.
Oferuje:
łuki, kusze, włócznie, strzały, profilowane strzały, wzmocnione strzały, bełty, wzmocnione bełty, rozrywające bełty.
Kupuje:
garście gałązek, rudy żelaza, surowe stale, hartowane stale, piórka, pióra gryfa.

Cyryl: Właściciel karczmy "Po Drodze". Oferuje:
mięsa, steki, jajka, jabłka, marchwie, pomidory, szprotki, sery, filety z łososi, ziemniaki, za 20 miedziaków otrzymamy od niego kubek i nieograniczony dostęp do beczek z trunkami.

Rudawiec: Prowadzi sklep z narzędziami oraz oddział poczty.
Oferuje:
liny, niebieskie plecaki, niebieskie worki, pochodnie, lampy, mikstury leczące, antidotum, mikstury many, kamienie runiczne, szpadle, wędki, kilofy, kosy, sierpy, wiadra, oliwy, listy, paczki.
Kupuje:
flakoniki, fiolki.

Zenobiusz: Właściciel karczmy "€žPod Złamanym Sterem". Oferuje:
miody pitne, wina, piwa, wody, lemoniady, herbaty, wódki, mięsa, chleby, razowce, jajka, jabłka, szprotki, filety z łososi, sery, ziemniaki, cebule, krewetki, czekolady.

Dawid: Drobny hazardzista urzędujący w karczmie Pod Złamanym Sterem.
Oferuje:
możliwość gry w kostkę za kwotę nie większą niż 100 miedziaków, gdy wygramy podwaja postawioną kwotę.

Julia: Szefowa oddziału Handlowego Banku Neolithu w Bekalelu.
Oferuje:
depozyty pieniędzy na osobiste konta, przelewy pomiędzy kontami.

Hugo: Prowadzi punkt szpitalny.
Oferuje:
darmowe leczenie ciężko rannych.

Dionizy: Przewoźnik kompanii przewoźniczej.
Oferuje:
przewozy między Bekalelu a Neolith.

Plusy Bekalelu:

Za zamieszkaniem w Bekalelu przemawiają następuje fakty:

- Świetne miasto początkowe dla niskich poziomów - największe z dostępnych legowisko Czerwi w Altaronie, położone zaraz obok depozytu miejskiego.
- 2 legowiska olbrzymów położone zaraz obok miasta.
- Bardzo blisko położone największe w Altaronie legowisko Mysmeni.
- Umiejscowienie pod miastem legowiska Rekinołaków, które obecnie jest jednym z najlepszych legowisk jeśli chodzi o robienie tak zwanego "PG", czyli szybkiego zdobywania poziomów.
- Prosty i stosunkowo tani transport pomiędzy Bekalelu a Neolithem.
- Świetny punkt wypadowy jeśli chodzi o polowania na lodowe stwory.

Minusy Bekalelu:

Główne aspekty, które sprawiają, że Bekalelu nie jest atrakcyjne dla graczy.

- Brak informacji dla nowych graczy, że takowe miasto w ogóle istnieje.
- Brak możliwości stałego zameldowania się w Bekalelu (przypisania punktu szpitalnego jako punktu, do którego Nasza postać ma zostać przetransportowana w razie omdlenia).
- Brak osadzenia fabuły w tym mieście, miasto nie oferuje żadnych ciekawych misji początkowych.
- Brak NPC, którzy oferują uzbrojenie i ekwipunek, którym moglibyśmy sprzedać zdobyte uzbrojenie, ekwipunek, kamienie szlachetne, a także NPC, którzy uczą czarów.
- Słabe oznakowanie miasta, większość osób, która odwiedza Bekalelu nie ma pojęcia o istnieniu sklepu alchemicznego oraz z amunicją dla zwiadowców.Powyższy poradnik miał przedstawić Bekalelu w sposób ogólnikowy, został stworzony w taki sposób by nie zdradzać tajemnic gry, nie zamieszczam w nim mapy respawnu ani też opisu NPC questowych.