Wojownik by Daarko

Z Altaron Wiki

Witam wszystkich,
po przeczytaniu poradnika, który napisał Speedfire stwierdziłem, że nie mogę tego tak zostawić, na 50 lvlu nie ma się jeszcze pojęcia co Rycerz tak naprawdę potrafi, gdzie może expić na high lvl, kiedy PNy(punkty nauki) rozdawać itd. Więc koniec zbędnego pisania. Zaczynajmy!

Krótki opis profesji
Rycerz - profesja, która jest stworzona do walki wręcz oraz bloczenia. Obuchy, miecze, topory żadna z tych broni nie jest mu obca, włada nimi najlepiej wśród reszty profesji, czy to są jednoręczne bronie czy dwuręczne on potrafi sobie poradzić z każdą z nich.

Ścieżka Rycerza
Wojownik > Rycerz > Elitarny Rycerz

Pamiętajcie aby zakupić od razu promocje po wbiciu lvl, czyli na 20lvl Rycerza (8k) i na 55 lvl Elitarnego Rycerza (40k), jak nie zakupicie tych promocji na tych lvlach będziecie stratni o udźwig, HP oraz MP.

Tak na dobry początek pierwsze pytanie, którę musimy sobie zadać to czy będziemy władać bronią jednoręczną czy dwuręczną?

Różnica między Rycerzem 1h a 2h:

 • Różnica głównie polega na obronie oraz na skillowaniu, ale o skillowaniu później.
 • Wydaje mi się że Rycerz] 2h miał być DMG Dealer ale robiłem testy i hity nie są o wiele większe niż Rycerza 1h, zresztą też sporo zależy od ataku broni na ile jest ulepszona (+) oraz od Skilli. Zrobiłem Duel z Artezonem, który jest właśnie Rycerzem 2h i posiada Kolczatke +6 (51atk), a ja Elficki Miecz +2 (48atk), Artezon bił mnie z Ringem mial wtedy 99 Skilla 2h, ja 102/95, kiedy Artezon już był czerwony ja nadal miałem zielone HP, brakował mu 1 hit abym był żółty, mamy podobne lvle,podobne skille i ten sam Zestaw na sobie, który daje +25% HP +4 Skille, mi po prostu częściej wchodziły hity 160-180 ze względu że on nie ma tarczy i brakuje mu obrony. Kolejny czynnik jaki na to wpływa to ulepszony ekwipunek, im więcej defa,obrony tym lepiej.
 • Jak wygląda expienie...Tak jak mówiłem hity są większe u rycerza 2h, niewiele ale są, ale za to cierpi tym, że ma sporo mniej defa i dostaje większe obrażenia od potworów co oznacza, że schodzi mu więcej Suppli na Expie, czyli miksturki, co się z tym wiąże, że częściej musi chodzić na Refila, chociaż ta różnica jest słabo zauważalna, iż nikt na to nie zwraca uwagi.
 • Rycerz 2h nie może nosić tarczy
 • Jestem pewny, że Administracja myśli nad zbalansowaniem Rycerza 2h, bo jak na daną chwilę z mojej strony to FAIL, widać po tym, że 90% Rycków to 1h

Skillowanie
Skillowanie tutaj nieco się różni w zależności od wyboru jakim Rycerzem będziemy grali 1h czy 2h. Rycerz 1h - docelowo skillujemy nim na 30 lvlu do 70/70 i to kompletnie wystarczy. Czemu tak mało? Dlatego iż jest ograniczenie dodawanie skilli PNami, maksymalnie dodamy do 98 Skilla.
Na początek idziemy trenić na czerwie lub na krasnoludy do 50/50 (pamiętajcie mieć przy sobie paczki aby się zastawić, aby biły nas tylko 2 potwory. Do trenia używamy taką broń abyśmy bili potwora długo a zadawali mu 1 Bloodhit na 15 uderzeń czyli 1 na 30s, więć patrzcie na chmurki, żeby ten Bloodhit wchodził, jak nie wejdzie raz na 30s wtedy skill przestaje rosnąć.
Zaczyna z powrotem rosnąć od momentu zadania potworowi Bloodhitu. Trening z graczem wygląda troche inaczej. Bierzemy party każdy luruje sobie po 1 potworku, i bijecie się na tej samej zasadzie co wyżej. Jak Bloodhit nie będzie wam wchodził to po prostu zdejmijcie coś z ekwipunku lub zmieńcie broń. 70/70 wbija się około tygodnia do półtora grając dziennie około 4-5h. Skillujemy z kimś czyli na graczu lub na Szlamach, które znajdują się w podziemiach, blisko gór na północ od Neolith. Na szlamach skillowanie jest możliwe od 20lvl z Płytowym setem +2 oraz skillami 50/50, wcześniej będą nas jechały(za mocno biły), że tawisem nie nadążymy się leczyć. Zawsze miejscie dużo jedzenie|jedzenia przy sobie aby trenić mlvl. Gdy już mamy 100 PN czyli na 30 lvl możemy je rozdać na równo, raz w walkę bronią jednoręczną raz w obronę. Tylko pamiętajcie dodawać tylko jak macie 100% do następnego skilla, wtedy doda wam 190%. Co oznacza, że z powrotem idziemy na Szlamy i dobijamy te 10% skilla, wracamy po dobiciu do 100% do depo i znowu dodajemy Skilla PNami no i tak w kółko, gdy rozdacie te 100 PN będziecie mieć skille 80/80 na 30 lvlu. Później już się praktycznie nie skilluje, tylko jest doskillowanie te 10% do Skilla, aby było 100% do następnego i dodajemy PNami, więc śmiało expicie kolejne 20-30 lvli i będziecie mieć sporo PN na rozdanie. Ja sam padłem 3 razy do 100 lvla, gdyby się to nie wydarzyło miałbym na 100-105 max skille czyli 102/102.
Rycerz 2h - Rycerzem 2h treni się nieco inaczej, teraz istnieje taka broń jak Kijek, która leci z Drzewców, kiedyś tego nie było i Rycerze 2h nie skillowali w ogóle lub białą klingą, generalnie Rycerzem 2h bijemy tak jak wyżej, Płytowy set i na Szlamach do 35 Skilla to spokojnie wystarczy i nie trwa długo, fakt że skill walki broniami dwuręcznymi leci sporo wolniej niż skill walki broniami jednoręcznymi, i tak samo rozdajemy PNy tylko z tą różnicą że podajże od 45+ Skilla bardzo ciężko jest skillować, poprostu rozdajemy PNy bez dobijania tych % do 100% chyba że mamy 1-5% do dobicia.

Magic lvl
Rycerzem bijemy 6 mlvl ręcznie wpada on dosyć szybko. Gdzieś tak koło 75 lvla możemy dodać PNami to 9 mlvl aby rzucać Magic Walle przydaje się przy ucieczce. Gdzieś tak na 100lvl dodajemy PNmi już do 15 mlvla Rycerzem, aby leczenie było całkiem dobre.

Rycerz a Subprofesje - Czyli jaką wybrać?
Duchowny - Posiada Hape Tawis co sprawia dużą wygodę w expieniu na 100 lvlu się leczysz 250-300 na 15 mlvlu, Pozatym posiada czar "Daarfa" (potrzebne Święte Symbole), coś ala Exori tylko że o żywiole "Świętość".
Elementalista - Prócz czarowania broni żywiołami i coś ala "Exori Mas", posiada jedynie ładny outfit.
Nekromanta - Mało przydatna Subprofesja dla rycerza, ma jedynie Niewidkę lub Berserkera (potrzebne Czarne Czaszki), coś ala Exori tylko że o żywiole "Mrok"
Alchemik - Robi różne mikstury, ma kostkę alchemików,którymi łączy sobie runy, ulepsza bronie, poza tym robi Silne bomby, którymi się rzuca 500-600~ w ludzi to prawie jak sorc z SD, tylko że ma dużo dużo więcej HP

Moim zdaniem najlepszym wyborem jest Rycerz Duchowny i Alchemik, ponieważ Duchowny ma większe leczenie a jako Alchemik może sobie sam robić silne bomby i cieszyć się kostką alchemików. Duchownego wybieramy na 20 lvlu, a Alchemika na 50 lvl(pamiętajcie tylko osoby z Statusem Szlacheckim mogą sobie wybrać drugą Subprofesję) Alchemika na drugą Subprofkę, ponieważ na niższych lvlach nic nam ta profka nie wnosi do rozwoju postaci. 3ci Krąg Alchemiczny robi się dopiero na 60 lvlu.

Początki - czyli rozwój postaci

10 lvl - Ja proponowałbym iść od razu na czerwie i trenić, w tym czasie troche lvl podskoczy. Czerwie można znaleźć na północny zachód od Neolith lub na południu, na południu jest trochę większy resp. Chyba że posiadacie konto szlacheckie, to wtedy idziecie na Ankardii na zachód gdzie są 3 dziury tam są Larwy + Czerwie (duży resp) tutaj jest jakiejś 18-23k/h expa, kasa niestety nie leci, więć zbieramy gruczoły czerwia, które będziemy mogli później sprzedać, tam siedzimy do 20 lvla, jest alternatywa jak już wbijemy te 35-40 skille możemy iść na krasnoludy które znajdują się na dalekim południu od Neolith (Uwaga po drodze na Abitańce), tam już leci tej kasy dość sporo jak na ten lvl, można też robić Lootbag, tam zdobędziemy nasze pierwsze Eq, czyli łuskowy set.

20 lvl - Gdy już się dorobimy Płytowego Setu i wbijemy skille 55-60+ idziemy na Bandytów, Przemytników, Dezerterów, Fajnie się expi na obozie na półudniowy zachód od Neolith, chyba że posiadacie status szlachecki wtedy można też iść na Ankardii na obóz na prawo od depo. Chociaż ja polecam ten na Facc Area, więcej k/h coś około 30-35k/h Tutaj też robimy lootbaga obowiązkowo, na 1h expa zarabia się tutaj około 10-15k z Lootbagem. Pamiętajcie, że już od 20 lvla powinniście nosić BP mikstur leczenia oraz 1-2 BP mikstur many, starajcie się tylko Tawisem leczyć, wtedy mlvl będzie wam ładnie szedł. Na tym obozie na Facc Area uważajcie tylko na tym lvl na Łowce, dosyć mocno wali ze strzał na waszym lvl. Załatwcie sobie na początek Szczerbiec, ta broń kosztuje u ludzi 300-500md, potem na 20 lvl Katanę (28/19) 1k~ lub Siekierę (35/13) 2.5k~. Lecimy dalej, na 25 lvlu polecam Straszaka (34/22) lub Krasnoludzki Berdysz (37/14).

30 lvl - Dalej na 30 lvlu możemy już zakupić sobie Zaibatsu(36/30) oraz Stalowy Set. Kupujcie na bieżąco wszystkie czary. Od 30 lvla nosimy już Mikstury uzdrowiciela(2 Bp), mikstury many (6 Bp) zostają na razie jeszcze. Na tym lvl możemy iść expić na Cyklopy, północ od Neolith lub północ Ankardia z Statusem szlacheckim, tam możemy ładnie kasy zarobić i spokojnie siedzieć do 45 lvla Exp się wacha około 40-50k/h a zarobek 15k/h~. Dla alternatywy są Elfy na Ankardii (dużo kasy z łuków) oraz minotaury, które są tóż obok elfów na Ankardii lub na zachód od Neolith, można też iść na Gargulce i Kamienne Golemy na zachód od obozu Drwali tam też jest całkiem fajnie dla Rycka na tym lvlu.

45lvl - Od 45 lvla mamy już dostępny Mosiężny Set oraz Upadły Miecz, można wbić całość na +2, od teraz nosimy mikstury maga(6 Bp), zaoszczędzi nam to sporo capa, wtedy możemy spokojnie iść na Bagienne Smoki, które się znajdują na południe od Bekalelu. Tam wyrobimy około 100k/h. Na bagiennych na tym lvl będziemy wychodzić na 0 ewentualnie na lekki +. Ja siedziałem na bagiennych do 90 lvla. Ale jest to strasznie monotonne i nudne. Można iść też na Wiwerny tam będzie 80k/h expa, ale napewno jakijś + jakiejś 10k/h. Kase idziemy zarabiać na Oficery po Aktualizacji zimowej dropią Siekiery 2.2k ea, około 80 lvla zarabia się tam 25k/h zależy też ile siekier spadnie, ale exp nie powala wacha się 35-45k/h. Ale własnie tak jest Altaron skonstruowany są miejsca gdzie się zarabia i są miejsca gdzie się expi.

60 lvl - Na 60 lvlu proponuje kupić Tizonę (44/38 ) oraz Królewski set. Można iśc ewentualnie na Abitańce, tam też jest całkiem spoko 120k/h na 80 lvl+ zależy też na jaki obóz. Polecam dla Rycka bramę wschodnią, jest tam ciasno i można fajnie latać wyciąga się na 100 lvl tak 150-160k/h. Od teraz nosimy przy sobie 3 Bp mikstur wyzdrowienia oraz 10 Bp mikstur many.

75 lvl - Od 75 lvla można też iść na Quary tam jest całkiem fajny loocik, Królewski Pancerz, Królewskie Nogawice, coś z setu maga, pierścieni leczenia sporo. Exp też wacha się około 100k/h, Zależy które Quary bijemy te na Ankardii pod minoskami czy te na wschód od obozu Drwali, chociaż na tych na Ankardii jest dużo Żywiołaków Wody co walą dosyć sporo i idzie dużo więcej manasków. Od tego lvla nosimy 4 Bp mikstur wyzdrowienia oraz 12 Bp mikstur maga.

100 lvl - Na 100lvlu+ Przydała by się przeszłość, tam znajdziecie 2 expowsika dla Rycerza, takie jak Węże wodne + Quary około 200-250k/h wychodzi się na lekki profit zależne od loota, na daną chwilę nie opłaca się sprzedawać królewskich itemów w sklepie lub bitewne hełmy. No i wg mnie najlepszy exp dla Rycka, Starsze smoki, ja tutaj wyciągam średnio 300-350k/h i wychodze zawsze na 0, czasami lekki - chyba że sprzedam czerwone smocze łuski to wtedy mam +. Starsze smoki to taka alternatywa dla kościstych smoków ale tam jest exp oblegany przez zwiadowców, Rycerz tam ma około 230-270k/h ale profit gwarantowany. Pamiętajcie żeby sobie na 90 lvl skompletować Zestaw obrońcy. Co w jego skład wchodzi nie powiem, nie chcę za dużo spoilować. Od 100 lvla nosimy na sobie 8 Bp mikstur wyzdrowienia oraz 20 Bp mikstur many.

Bp Rycerza - Co powinien zawierać?
Oprócz ilości mikstur co wyżej wymieniłem to:

Rycerz a PVP
Plusy:

 • Jest tankiem na trapach stoi wrzuca czar Kostelnaar, który sprawia że absorbuje 50% obrażeń magicznych i jest typowym klockiem.
 • Rzuca Silne Bomby z daleka.
 • Posiada Repito, fakt że teraz tylko 5s trwa, ale Rycek jest nie do złapania na tym czarze, chyba że dostaje paraliże odrazu.
 • Najlepszy na Defa

Minusy:

 • Musi podbiec do ofiary. jeśli chce bić z broni.
 • Jest zawsze na froncie.
 • Ma najmniejszy DMG w porównaniu do Zwiadowcy z Odes Kpiro i Czarodzieja z Nutek.
 • Silne Bomby są drogie (długo się je robi)

Plusy i Minusy Rycerza:
Plusy:

 • Duża ilość HP
 • Dobry Cash Maker
 • Dużo udźwigu
 • Bloknie praktycznie wszystko
 • Duża obrona
 • Łatwo się nim gra

Minusy:

 • Monotonne Expienie na przełomie 50-90 lvla
 • Słaby DMG na PVP
 • Nie zrobisz takiego PG jak Zwiadowcą lub Czarodziejem (przekroczenie 450k/h expa)
 • Nie których potworów(czarnoksiężniki,hydry) nie można solo huncić, bo mega waste
 • Brak Hape Odes
 • Słabo rozwinięta Magia

Podsumowanie
Podsumowując Rycerza, jest to typowy tank, fajny na wspólne expienie takie jak Rycek + Zwiadek na Hydry lub Starsze czerwone smoki. Alchemikowi nigdy się nie nudzi, zawsze ktoś się znajdzie kto chcę aby mu runy połączyć lub coś ulepszyć. Rycerzem trzeba lubić grać. On bije w zwarciu, całkiem fajnie mu idzie na High lvl hity czasami po 800+ siadają z łapy + Odes Rago. Najgorsze jest to że nigdy nie wyciągnie solo tyle expa co Zwiadowca lub Czarodziej na Czarnoksiężnikach.

Mam nadzieje, że pomogłem niektórym i odpowiedziałem na najważniejsze pytania w tym poradniku dla Rycka.


Zastrzegam sobie prawo do tego Poradnika, jest on tylko i wyłącznie mojego autorstwa, wiec bez mojej zgody nikt nie ma prawa go umieszczać na innych forach. On jest stworzony dla graczy Altaronu.

Pozdrawiam Daarko